Skip to main content

Nikdy nie je neskoro.

Investovanie do zlata je konzervatívny a bezpečný spôsob uloženia majetku. Zlato si udržiava hodnotu v čase a investori kupujú investičné zlato nie kvôli rýchlemu zbohatnutiu, ale kvôli dlhodobej ochrane majetku pred znehodnotením.

Ak chcete investovať do zlata, nepotrebujete mať k dispozícii veľký kapitál.

Zlato má vysokú likviditu a je ideálny nástroj na diverzifikáciu portfólia. Ak máte záujem o investovanie do zlata, môžete si kúpiť fyzické aktívum, nakupovať zlaté mince.

Prečo investovať do zlata?

Zlato bolo, je a bude. Na svete neexistuje mena, ktorá by slúžila ako všeobecne rešpektované platidlo tak dlho ako žltý kov. Po tisícky rokov poskytuje ľuďom finančnú istotu. Ťažko by ste v rozbúrených vodách súčasného sveta hľadali inú konzervatívnu investíciu, ktorá rozloží riziko straty a v strednodobom až dlhodobom horizonte zhodnotí vaše financie v nadpriemernej výške.

Vyplatí sa investovať do zlata?

Okrem zaujímavého zhodnotenia je jedným z hlavných dôvodov pre investíciu do zlata diverzifikácia portfólia. Vaše investičné portfólio by malo byť pestré a jeho jednotlivé zložky by od seba nemali byť závislé – keď v takom prípade na jednom druhu investície prerobíte, úplne iný druh vám pre zmenu zarobí. Výhodou zlata je, že jeho cenové pohyby sú napospol nezávislé od pohybov ostatných aktív (akcií, dlhopisov, nehnuteľností…), a tak nimi žltý kov nemôže byť nepriaznivo ovplyvnený.

Ďalším argumentom pre investovanie do zlata je uchovanie skutočnej hodnoty. To znamená, že zlato si historicky udržuje stálu hodnotu vo vzťahu k porovnateľnému tovaru – napríklad v starom Ríme stačila jedna trojská unca zlata na obstaranie kvalitnej tógy, v čase veľkej hospodárskej krízy stačila k zakúpeniu spoločenského obleku ušitého na mieru, a to isté si zaň kúpite aj v súčasnosti. V kontraste s týmto príkladom hodnota peňazí výrazne klesá aj v pomerne krátkom časovom horizonte.

Zatiaľ čo jeden americký dolár stačil v čase veľkej hospodárskej krízy na nákup desiatich bochníkov chleba, v súčasnosti si zaň kúpite ťažko tabuľku čokolády. Zlato si svoju hodnotu drží po tisícročia, kúpna sila dolára poklesla za 80 rokov o 95%.

Nárast hodnoty investície do zlata určuje predovšetkým jeden zo základných ekonomických princípov – stret ponuky a dopytu.

Na strane ponuky stojí ťažba zlata. Z prieskumov ťažobných spoločností jednoznačne vyplýva, že zdrojov zlata je čím ďalej, tým menej. A to nie je všetko. Ďalším trendom je zostupná akosť zásob – hornina, ktorú zostáva vyťažiť, má nízky obsah zlata, a preto je čoraz ťažšie nájsť ložiská, ktoré by sa vôbec vyplatilo dobývať .

Na strane dopytu potom stojí priemysel, ktorý využíva jedinečné fyzikálne a chemické vlastnosti zlata pri výrobe kľúčových technológií, bez ktorých si svoje životy už nevieme predstaviť.

Ďalej sú tu zlatníci a šperkári.

Samozrejme nesmieme zabudnúť na investorov, ktorých dopyt po zlate sa neustále zvyšuje, a kľúčovými hráčmi sú ešte štáty a ich centrálne banky, ktoré zlato hromadia ako spoľahlivú rezervu… Čo to všetko znamená? Hodnota zlata je na vzostupe, pretože zlata ubúda, a to množstvo, ktoré sa vyťaží a nespotrebuje, chcú rozumní investori získať pre seba.

Hoci dnes už nie je bežné platiť zlatom, jeho likvidita je veľmi vysoká a investičné zlato možno vďaka tradícii a dobrej povesti speňažiť prakticky kdekoľvek na svete aj v časoch krízy. Zlato je preto ideálnym alternatívnym prostriedkom výmeny pre prípad zlyhania systému papierových peňazí.

Ako investovať do zlata?

Investičné zliatky sú dostupné v mnohých rôznych hmotnostiach a veľkostiach a sú vysoko likvidné. To isté platí pre zahraničné investičné mince, ktoré sú emitované v mnohých nominálnych hodnotách. To umožňuje jednoducho regulovať, koľko prostriedkov investujete. Ponúkajú výhodnejšiu cenu za jeden gram, sú však stopercentne závislé od výkyvov ceny zlata na burze.

Zdanenie investičného zlata

Investičné zlato, t. j. zlaté zliatky (certifikované, s korektným označením a rýdzosťou najmenej 995/1000) a mince (s rýdzosťou najmenej 900/1000, vyrazené po roku 1800, ktoré sú zákonným platidlom a ktorých predajná cena nepresahuje trhovú hodnotu zlatého obsahu o viac ako 80 %), je zo zákona oslobodené od DPH. Výnimku tvoria zlaté medaily, ktoré sú zaťažené DPH vo výške 20%.

Predaj zlata je v prípade fyzických osôb oslobodený od dane z príjmu.

Veríme, že sme vám pomohli.