Skip to main content

Poistenie

Musí mať moje vozidlo PZP (povinné zmluvné poistenie)?

Áno. Ak by ste nemali uzatvorené PZP, Okresný úrad Odbor dopravy Vám zašle pokutu, presne ako pri neplatnom STK alebo emisnej kontrole. Pri kúpe ojazdeného vozidlo musí byť PZP uzatvorené v deň odhlásenia vozidla pôvodným majiteľom. Pri kúpe nového vozidla v deň, kedy dostanete technický preukaz. Stále ešte pred prihlásením na polícii.

Kedy je potrebné zaplatiť povinné zmluvné poistenie?

Hneď v deň uzatvorenia. Do zaplatenia je vozidlo nepoistené.

Musím PZP platiť na celý rok vopred?

Povinné zmluvné poistenie je možné zaplatiť buď jednou splátkou na celý rok alebo dvoma splátkami polročne, alebo štyroma splátkami štvrťročne. Najvýhodnejšie je ročná platba. Pri ostatných sa cena navyšuje.

Ako môžem zaplatiť PZP?

Platiť môžete z vášho účtu prevodom, šekom na pošte, vkladom v banke. Nie je možné platiť u nás na pobočke.

Akým spôsobom môžem vypovedať PZP (povinné zmluvné poistenie)?

Poznáme 4 rôzné prípady výpovede:
1. Výpoveď pri predaji
Klient musí navštíviť osobne našu pobočku. Je potrebné priniesť veľký technický preukaz (odhlásený pôvodným majiteľom alebo už prihlásený na nového majiteľa). Stačí fotokópia. Pozor, musí byť čitateľná. Následne spíšeme výpoveď, ktorú podpíše. Výpoveď odosielame my. Klient nič neplatí. Proces trvá pár minút.
2. Dočasné vyradenie vozidla alebo zošrotovanie
Postup je veľmi podobný. Je potrebné doniesť buď potrvdenie zo šrotoviska alebo ak je vozidlo dočasne odhlásené, tak potvrdenie od polície.
3. Ak chce klient zmeniť PZP (6-týždňová výpoveď)
2-3 mesiace pred výročím zmluvy príde klientovi poštou nový predpis (suma poistenia na ďalší rok). Vtedy si môže klient preveriť, či môže uzavrieť výhodnejšie poistenie. Výšku konkurenčných poistení je možné overiť cez našu online kalkulačku alebo ak preferujete osobný kontakt, tak telefonicky. Ak dostane výhodnejšiu ponuku, môže zmenit poistenie. Klientovi odporúčame stále preratávať, pretože môžu ušetriť. Pri zmene poistenia je potrebné prísť osobne. Pôvodné poistenie je nutné zrušiť. Ak by klient uzatvoril nové poistenie a nezrušil pôvodné, dôjde k duplicitnému poisteniu. Platí pôvodné PZP. Ak klient pôvodné PZP nezruší, ale nezaplatí, poistovňa mu zruší nezaplatené poistenie, ale až po 3 mesiacoch. Tým pádom je potrebné doplatiť alikvótnu časť.
4. Výpoveď novo uzatvoreného poistenia
Pri novo uzatvorenej zmluve je 2 mesiace po podpise lehota na zrušenie. Neplatí to v prípade, že povinné zmluvné poistenie pokračuje z minulého obdobia

Ako fungujú pripoistenia?

Na rozdiel od povinného zmluvného poistenia, ktorým kryjete škody, ktoré spôsobíte na inom vozidle, pripoistenia kryjú škody na vašom vozidle. Tieto pripoistenia nenahrádzajú havarijné poistenie, pretože majú nižšie krytie a viac výluk. Napríklad, nie každá poisťovňa pripoisťuje Európu, ale len Slovensko. Ak sa stane škodová udalosť mimo Slovenska, poistenie neplatí.

Úvery

Ako dlho trvá vybavenie hypotéky?

Ak máte znalecký posudok, výpisy z účtu za pol roka a pri kúpe aj kúpnu zmluvu, hypotekárny úver vybavíme do 2 týždňov. Niekedy sa to podarí aj skôr. Čaká sa najmä na schválenie banky. Od schválenia do cca 1-2 dni.
Ak nemáte všetky doklady, tak čas závisí od toho, ako rýchlo si ich vybavíte. Najdlhšie trvá spravidla znalecký posudok, pretože často nemajú znalci kapacitu. Vieme vám doporučit znalca. Posudok stojí cca 200-300 €, je to individualne. Neplatíte ho nám, ale znalcovi.

Aké doklady potrebujem k vybaveniu hypotéky?

Pri kúpe – kúpna zmluva.
Pri výstavbe/rekonštrukcii – stavebné povolenie, (pri malej rekonštrukcii nie je potrebné), projekty, znalecký posudok hotovej stavby, niektoré banky vyžadujú aj fotky po rekonštrukcii.
Pri kúpe bytu z developerského projektu ak ešte nie sú byty hotové – zmluva, nadobúdacia hodnota.
Pri bezúčelovej hypotéke (americká hypotéka) väčšina bánk schváli len 70% zo znaleckého posudku zakladanej nehnuteľnosti.
Pri refinancovaní – pôvodná úverová zmluva, ak bola založená nehnuteľnosť, aj záložné zmluvy, aktuálny znalecký posudok.
Ak ste zamestnancom štátnej správy musíte mať tiež potvrdenie o prijme od zamestnávateľa. Tlačivo na toto potvrdenie vám dáme my podľa konkrétnej banky. Tlačivo vieme odoslať aj na mail.
Pri SZČO a právnickej osobe – daňové priznanie, účtovná závierka, potvrdenie o výške dane na základe podaného daňového priznania a základu dane. Toto tlačivo vyžiada vaša ekonómka cez finančnú správu. Klient si ho osobne prevezme na DU, poplatok 0,50€.
Pri ženách na materskej – je potrebné potvrdenie z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ak sme manželia, musíme ísť do hypotéky obaja?

Áno. Všetky doklady treba od oboch manželov.
Ak máte BSM, môže čerpať hypotekárny úver len jeden z dvojice.

Aký starý môže byť znalecký posudok pre hypotekárny úver?
Je to rôzne, podľa toho akú má klient požiadavku. Každá banka má iné pravidlá. S týmto vám vieme poradiť podľa konkrétneho prípadu.

Akú sumu mi banka ponúkne?

Ak máte znalecký posudok vyšší ako suma na kúpnej zmluve, banka vám dá ponuku podľa zmluvy. Ak je znalecký posudok nižší, banka dáva ponuku podľa znaleckého posudku.

Musim byt zamestnaný?

Áno minimálne 3 mesiace, ale ideálne je aspoň pol roka. 3 mesiace akceptuje len 1 banka, tým pádom nebudete mať možnosť výberu. Uprednostňuje sa zamestnanie na dobu neurčitú. Ak ste zamestnaný na dobu určitú, musí trvať zamestnanie ešte 3 mesiace po načerpaní hypotéky.

Ako rýchlo dostanem peniaze?

Hneď po podpise zmluvy a podpise záložného práva. Väčšiinou do 2 pracovných dní.
Pri kúpe prídu prostriedky rovno na účet predávajúcemu.

Dá sa vziať hypotekárny úver na chatu?

Je to zložité. Banky to veľmi nechcú akceptovať. Posudzuje sa veľmi veľa faktorov.

Je možné vybaviť hypotekárny úver na mobilné domy?

Vybavenie je tiež je to zložitejšie kvôli poisteniu.

Do koľkých rokov môžem brať hypotéku?

Je to rôzne v každej banke. Kontaktujte nás a my vám poradíme.

Dostanem hypotéku ak mám alebo som mal exekúciu?

Nie. Stačí, že ste meškali v poslednom pol roku s akýmikoľvek splátkami a môže vzniknúť problém pri schvaľovaní. To isté platí aj pri firmách, ak uhradia neskôr daň.
Ak máte v registri aj staršiu exekúciu, môže to byť problém.

Kedy sa oplatí refinancovanie?

Je to veľmi individuálne. Ideálne je poradiť sa s našim špecialistom. Nemusíte čakat na ukončenie fixácie. Refinancovať môžete aj po roku.